20 jul, 2021.

JAVNI POZIV ZA PODNOŠENjE INICIJATIVA ZA DODJELU OPŠTINSKIH NAGRADA I PRIZNANjA

Broj: 02-134-2/21
Datum:19.07.2021. godine

Na osnovu člana 10. Odluke o nagradama i priznanjima opštine Ribnik („Službeni Glasnik opštine Ribnik“ br. 8/17), člana 58. Poslovnika o radu Skupštine opštine Ribnik („Službeni Glasnik opštine Ribnik“ br. 7/17), Komisija za nagrade i priznanja opštine Ribnik upućuje:

ZA PODNOŠENjE INICIJATIVA ZA DODJELU
OPŠTINSKIH NAGRADA I PRIZNANjA

I

Pozivamo sva zainteresovana fizička i pravna lica sa područja opštine Ribnik da podnesu inicijativu za dodjelu opštinskih nagrada i priznanja za 2021. godinu povodom Dana i Krsne slave opštine Ribnik.

Inicijativu za dodjelu opštinskih nagrada i priznanja odnosno isticanje kandidature mogu podnositi: načelnik opštine, političke stranke, odbornici, građani pojedinačno ili grupno, udruženja građana, mjesne zajednice sa područja opštine Ribnik, privredna društva, ustanove, organizacije i druga pravna lica.

Priznanja i nagrade opštine Ribnik su:

Povelja počasnog građanina opštine Ribnik je izuzetno opštinsko priznanje koje se dodjeljuje građanima Republike Srpske, BiH i stranim državljanima koji nisu nastanjeni na teritoriji opštine Ribnik, ali su svojim radom i zalaganjem u svim oblastima društvenog života naročito zaslužni za opšti napredak opštine.
Plaketa opštine Ribnik može se dodjeliti građanima opštine za zasluge stečene u oblasti privrede, kulture, obrazovanja, nauke, umjetnosti, sporta i drugim oblastima života i rada, kao i za izuzetno humana djela i ispoljenu hrabrost.
U skladu sa kritrijumima iz prethodnog stava plaketa opštine može se dodijeliti preduzećima, ustanovama, vjerskim zajednicama, udruženjima građana i drugima organima, organizacijama i institucijama.
Zahvalnica je opštinsko priznanje koje se dodjeljuje privednim društvima, organizacijama, mjesnim zajednicama i drugim pravnim licima za rezultate u poslovanju iz svoje djelatnosti koji su od opšteg interesa za život i rad građana opštine Ribnik.
Zahvalnica se može dodijeliti đacima osnovnih i srednjih škola na području opštine Ribnik sa naročitim uspjehom u školovanju, te studentima, sportistima i drugm fizičkim licima sa područja opštine Ribnik za naročito ostvarene rezultate u različitim oblastima života i rada, a ovim fizičkim licima iz zahvalnicu se može dodijeliti i novčana nagrada čiju visinu utvrđuje Skupština opštine na prijedlog Komisije za nagrade i priznanja.

Osnovni kriterijumi za dodjelu nagrada i priznanja su:
1.    izuzetan doprinos razvoju i promociji opštine Ribnik radom i zaslugama na polju stvaranja i njegovanja odnosa i tradicija sa drugim opštinama i gradovima, jačanje i razvijanje ljudskih prava i sloboda, solidarnosti i tolerancije među ljudima,
2.    postignuti značajni rezultati u svim oblastima privrede, osvajanju novih tehnologija, tehničkih unapređenja, novatorstva,
3.    ostvareni rezulati u oblasti zdravstva, obrazovanja, nauke, kulture, umjetnosti, sporta i fizičke kulture,
4.    učinjena djela koja zaslužuju opšte poštovanje i priznanje kao što su djela humanosti, požrtvovanja u spasavanju ljudi i dobara i ispoljena lična hrabrost i
5.    opštepriznati rad i djela u očuvanju i zaštiti prirodnih dobara i životne sredine

IV

Inicijativa za dodjelu nagrada i priznanja podnosi se pismeno i mora biri detaljno obrazložena uz navođenje svih relevantnih elemenata za ocjenu uspjeha predloženog kandidata, a naročito biografija za fizička lica, odnosno reference – za pravna lica, lice koje se predlaže, te prijedlog nagrade za kandidovano lice. Inicijativa se podnosi Skupštini opštine, Komisiji za nagrade i priznanja najkasnije do 15.08.2021. godine, lično ili putem pošte na adresu: Trg 9. Januar bb, 79288 Ribnik.

Odluku o dodjeli nagrada i priznanja na prijedlog Komisije za nagrade i priznanja donosi Skupština opštine Ribnik na redovnoj, a saopštava se na svečanoj sjednici.

Predsjednik Komisije za nagrade i priznanja

Radenko Marković